Baja’yı Kap’acak!

Türkiye Historik Ralli Şampiyonası’nın efsane şampiyonu Engin Kap, beş yıl aradan sonra parkurlara geri dönmeye hazırlanıyor. Kariyerinde birçok Türkiye Historik Ralli şampiyonluğu bulunan Metin Kap, şimdi de gözünü Baja’ya çevirdi. Çavuşbaşı’ndaki Maceraist garajında yeni aracı X3’ün sezon hazırlıklarını yakından takip etmek için bulunduğu sırada ajans kamerası tarafından görüntülenen Engin Kap, ilk kez deneyeceği Baja yarışları hakkında sorularımızı yanıtladı..

Baja’da yarışacak olmayı tercih etmenizin sebebi nedir?

Öncelikle, motorsiklet ile yarışmayı son derece seviyorum ve keyifle yapıyorum ve halen Avrupa Şampiyonası motorsiklet yarışlarına giriyorum ancak çok fiziksel, çok zorlu ve çok da yüksek riskli bir spor. Dolasıyla yine dört tekerlekli, biraz daha riski az, benim de zaten önceden de çok sevdiğim bir spora bir de bu tarafından gireyim istedim. Burada güzel bir rekabet var. Artık gelişmiş bir noktada Baja. O rekabetin içinde olmak istedim.

Direksiyonda olmayalı ne kadar zaman oldu?

Sanırım 5 sene. 2019’da yarıştığımı gayet iyi hatırlıyorum.

El soğukluğu var mı?

Muhakkak var ama şimdi ondan daha önemlisi şu; Baja başka bir disiplin. Bir kere otomobiller farklı otomobiller, eğer ki bunlara otomobil diyebilirsek. Bu Maverick’ler, farklı dinamikleri olan farklı otomobiller, süspansiyon yapıları son derece farklı. Dolasıyla buna bir alışmak gerekir. Bunu son derece iyi ve uzun süredir kullanan pilotlar var. Ben tabii önce bir öğreneceğim, alışacağım, sonra hızlanmaya çalışacağım. Elimin soğukluğundan daha önemlisi bence bu. Öbür türlü motor sporlarının içindeydim yine. Hani elim muhakkak soğumuştur ama otomobile binecek olsam, çok kısa sürede belki alacağım bir mesafe olabilir. Ama bu olduğu gibi farklı bir disiplin. Burada öğrenmek ama acele de  etmemek lazım.

Şampiyonluklarınıza yeni bir çentik daha atmak gibi bir hedef var mı?

Yarış bu sonuçta. Kazanmak için giriliyor. Ne olursa olsun. Dolayısıyla isterim tabii ama öyle bir iddiada bulunamam şu aşamada.

Historik’leri özlüyor musun?

Historiği özlememek mümkün değil ama son senelerde historikte maalesef rekabetin azalması ve -otomobillerin hazırlanması ve ulaşılan süratler açısından söylüyorum- seviyenin beklediğim yerlere tırmanmaması beni ufak ufak oradan soğuttu diyebilirim. Ayrıca da son derece tabii pahalı bir spor. Dolayısıyla iyi bir rekabet olmadığı zaman çok da keyifli olmuyor. Historik Türkiye’de biraz daha kısıtlı imkanlarla yapılıyor. Yurt dışı denenebilirdi ama onu da yapmadık.

Baja’da nasıl bir rekabet olacağını düşünüyorsunuz?

Çok fazla bir araştırma yapmadım, ama biraz dışarıdan izlemeye çalıştım. İyi bir rekabet ve gayet hızlı pilotlar olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi, bu başka bir disiplin Ayrıca sadece otomobiller farklı değil, aynı zamanda yol notu sistemi ralliden tamamen farklı olduğu için, daha çok görerek gidilen bir yarış bu. Kopilot sadece yol ayrımlarını veya tehlikeli bir nokta varsa onlar yol notunda işaretlenmişse onları söylüyor. İlk defa geçtiğiniz bir yerden geçiyorsunuz. Dolayısıyla bu açından da alışılması gerek bir disiplin. Göreceğiz, bakalım nasıl bir şey olacak. | 14 Mayıs 2024 : 17.00

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top