BajaDubai’de Sousa kazandı

Sousa/Ferreira Maverick X3’ü ile 6 saat 4 dakika 5 saniyelik toplam zamanlarıyla  1’nci, Batista/Mota 2’nci 5,5 dakika farkla olurken, Akeel/Perry (üstte) 3’ncü olarak podyum yaptı. Dubai’nin Al-Qudra Çölü’ndeki her iki zorlu etapta sürekli olarak hızlı geçen zamanlar, Akeel’in FIA Dünya Kupası sezonunu T3’te rahat bir üçüncülük ile tamamlamasının yolunu açtı. Dubai’deki sonuç O’nu FIA T3 Şampiyonası sıralamasında yükseltti ve sezonu üçüncü sırada tamamladı. Akeel şunları söyledi: “Çok mutluyum. Üçüncü sırada bitirdik ve Dubai’ye gelme hedefimiz de buydu. Kum tepelerinden gerçekten keyif aldım ve Ocak ayındaki büyük kum tepesi (Dakar) için çöle geri dönmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Harika bir yıl oldu ve 12 ay boyunca beni destekleyen herkese teşekkürler. Ben çok keyif aldım.” Akeel, Alman kadın kopilot Taye Perry ile birlikte yarışta South Racing tarafından hazırlanan Can-Am Maverick X3 ile mücadele etmek için Dubai merkezli R-X Sport ile iş birliği yaptı. Starttan önce konuşan Akeel şunları söyledi: “Bu benim bu yarışa ikinci katılışım. Dün test ettim ve çok eğlenceliydi.”

Yarış, cuma akşamı Dubai Festival Şehri’nde ilk kez karanlıkta koşulan ve çok sayıda seyircinin ilgisini çeken iki kilometrelik Prolog ile başladı. Akeel başından beri mükemmel bir formdaydı ve 2 dakika 12,7 saniyelik bir süre onu ilk günün ardından T3 sıralamasında genelde beşinciliğe yerleştirdi. Akeel şunları ekledi: “Bu arabayı ilk kez gece sürüyordum ve ilginçti. Virajlı, iki kilometre, bu yüzden virajlar ve iki veya üç güzel atlayışla burayı oldukça güzel hale getirdiler.” Cumartesi günü Al-Qudra çölünde geçen ikinci etap, 84,33 km ve 84,58 km’lik iki rekabetçi bölüme ayrıldı. Önde gelen T3 ekiplerinin zorlu çöl etabını tamamlaması üç saatten fazla sürdü ve Akeel genel klasmanda bir basamak yükselerek dördüncülüğe yükseldi.

Akeel, “Tüm kum tepeleri ve kum tepelerini geçme alıştırmaları yapmak için gerçekten harika bir yarış ve gerçekten harika zaman geçirdim. Hızlı olan düzlüklerde yüksek sıcaklıklarda sorun yaşadık. Biraz izlemem ve yavaşlamam gerekti, bu yüzden birkaç dakika kaybettim. Bir rakibimizi de kumdan çıkarmaya çalıştık ve orada biraz zaman kaybettik. Ancak kumun içinde sıkışıp kalırsanız her zaman birisinin size yardım etmesini istersiniz, bu yüzden buna değer!” Üçüncü etap da Al-Qudra Çölü’nden geçti ve bitiş için Dubai’nin Festival Şehri’ne dönüş öncesinde 84,90 km ve 83,72 km’lik iki rekabetçi bölüm içeriyordu. Rakiplerinin çoğu zorlu arazide ceza alıp yarıştan çekilirken, Akeel odağını korudu ve son etabı üçüncü sırada bitirmek için baskı yaptı. Sonuç olarak T3 sıralamasında genel klasmanda üçüncü sıraya yükseldi. Akeel, şimdi dikkatini 23-25 Kasım olarak revize edilen Suudi Toyota Ralli Şampiyonası’nın üçüncü turu olan Qassim Rallisi’ne çevirdi. | 21 Kasım 12.40

Dubai Uluslararası Baja – FIA T3 Klasman
1.Otavio Sousa (BRA)/Joao Ferreira (PRT) Can-Am Maverick X3 6s4d5s
2.Cristiano Batista (BRA)/Fausto Mota (PRT) Can-Am Maverick X3 6s9d34s
3.Dania Akeel (SAU)/Taye Perry (DEU) Can-Am Maverick X3 6s32d50s
4.Andrea L.Bittar (PRY)/Hector G.Chavez (PER) Can-Am Maverick X3 7s18d52s
-Josef Machacek (CZE)/David Schovanek (CZE) Buggyra Can-Am DV21 18s6d51s
-Meshari Al-Thefiri (KWT)/Oriol Vidal (ESP) Can-Am Maverick X3 Abandone
-Wastl Bayer (DEU)/Stefan Henken (DEU) Can-Am Maverick XRS Turbo RR
-Bradley Salazar (ECU)/Marco Guerron (ECU) Can-Am Maverick X3
-Yasir Seaidan (SAU)/Michel Metge (FRA) Can-Am Maverick X3
-Hamad Al-Harbi (SAU)/Waleed Al-Shegawi (SAU) Can-Am Maverick X3
-Rashid Al-Ketbi (ARE)/Nasser Al-Kuwari (QAT) Can-Am Maverick X3

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top