Dakar hedefi 5’lemek!

Dakar Rallisi’ni kariyerinde beş kez kazanan Katarlı şampiyon Nasser Al Attiyah, iki ay sonra Loeb’ün takım arkadaşı olarak çıkacağı parkurda dünyanın bu en zorlu rallisinde altıncı zaferi hedefleyecek. Attiyah, Dakar’ın 2024 edisyonuna Prodrive Hunter ile katılacak. Katarlı rallici bu yarışa 20. kez katılacak ve rallideki en tanınan ve sevilen kişiliklerden biri halinde. Al-Attiyah’ın ilk Dakar galibiyeti 2011’de geldi ve bunu Güney Amerika’da (2015 ve 2019) iki zaferin yanı sıra Dakar’ın Orta Doğu’ya geçişinden bu yana 2022 ve 2023 galibiyetleriyle takip etti. 52 yaşındaki rallici Prodrive Hunter ile de zafere uzanırsa, dördüncü farklı otomobil ile büyük bir başarıya imzasını atacak. Attiyah, “Prodrive Hunter heyecan verici bir araba. Sanırım Dakar’a yapılan üç yolculuktan ve iki ikincilikle tamamlandıktan sonra, artık bu arabanın Dakar’ı kazanma zamanı geldi. Kendimi Dakar tarihinin ve Dakar tarihinin bir parçası yapmak istiyorum. Bunun en iyi yolu dört farklı markayla kazanmaktı” dedi.

Son dört galibiyetinde Al-Attiyah ile birlikte kopilotu Mathieu Baumel oldu; Fransız yol notlarını okurken, kum tepelerinin üzerinden yönlendirmekte birbirini anlaması bazen telepatik gibi görünüyor. İkilinin başarısı sadece Dakar’la sınırlı değil çünkü aynı zamanda 2022 ve 2023 FIA Dünya Ralli-Raid Şampiyonası pilot ve co-pilot unvanlarını da kazandılar. Al-Attiyah’ın Prodrive’a geçişi, ekibin dünyanın en iyi sürücülerini şimdiye kadar yaratılmış en gelişmiş arazi ralli arabalarından biriyle bir araya getirme felsefesini sürdürüyor. Prodrive Hunter, kayalık yollardan açık çöllere, kum tepelerine ve dağ geçitlerine kadar her türlü araziyi yüksek hızda geçmek üzere tasarlandı ve aynı zamanda karbon emisyonlarını yüzde 80 oranında azaltan yeni bir sürdürülebilir yakıt olan Prodrive EcoPower ile de çalışıyor.

24 Dakar’ında Prodrive padoğunu Al-Attiyah ile birlikte paylaşacak olan ve son iki ralliyi Al-Attiyah’ın ardından ikinci bitiren yeni takım arkadaşı Sébastien Loeb olacak. Al-Attiyah, “ilk kez Dakar’da Seb’in (Loeb) takım arkadaşı olacağım ama onu zaten çok iyi tanıyorum. O gerçekten harika bir sürücü ve yarışta gösterdiği hıza sahip. Son iki yıldır Dakar inanılmazdı. Umarım içimizden biri 2024’te Dakar’ı kazanabilir” diye konuştu. Dakar’ın Suudi Arabistan’daki beşinci edisyonu, 5 Ocak 2024’te bin yıllık Al Ula kentinden ülkeyi Boş Mahalle yönünde geçerek 12 özel etaba yayılan beş bin km’lik yarış mesafesiyle başlayacak. 19 Ocak’ta ise yarışmacıların damalı bayrağı dalgalandıracağını umdukları Kızıldeniz kıyısındaki Yanbu’da finiş görecek. Al-Attiyah, dünya çapındaki ralli zaferlerinin yanı sıra, Londra 2012’de erkekler skeet atıcılığında Katar adına bronz madalya kazandıktan sonra Olimpiyat madalyası kazanan tek Dakar sürücüsü oldu. Katarlı şampiyon, “2024 özel bir yıl gibi görünüyor. Sadece yedinci Olimpiyat Oyunlarıma gitme şansım yok, aynı zamanda dördüncü farklı bir üreticiyle Dakar’ı kazanma şansım da var” diyerek sözlerini tamamladı. | RedBull, 26 Ekim 2023 : 13.20

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top