Şampiyonluğu garanti

Nasser Al-Attiyah, Fas Rallisinin bitiminden önce Rally Raid Dünya Şampiyonası (W2RC) finalinde dünya şampiyonluğunu başarıyla savundu ve sezon sonunda Toyota’daki liderliğini sürdürüyor. Nasser Al-Attiyah, FIA’nın resmi yayınına göre Pazar günü Zagora’da çifte dünya şampiyonu oldu. Yarış bitmeden bu nasıl mümkün olabilir? Açıklama matematiksel. Fas’a Yazeed Al-Rajhi karşısında 51 puanlık bir farkla girdikten sonra, Al-Rajhi ralli boyunca toplam 52 puan toplamak zorunda kaldı. Ancak bu artık mümkün değil. Al-Rajhi Cumartesi günü ikinci (4 puan) ve Pazar günü dördüncü (2 puan) oldu. Merzouga’yı kazansa (30 puan), kalan üç etabı (15 puan) ve Al-Attiyah mağlup olsa bile toplamda yalnızca 51 puana ulaşabilecekti. Beraberlik durumunda Katarlı sürücü, bu yılki yarış galibiyetlerinin daha fazla olması nedeniyle (Dakar, Sonora Rally ve Desafío Ruta 40) önde olacak.

Böylece Nasser Al-Attiyah, FIA Ralli Raid Dünya Şampiyonu oldu. Her ikisi de finalden önce şampiyonluk kazanan kopilotu Mathieu Baumel ve takımı Toyota Gazoo Racing’in izinden gidiyor. Altı zaferle Fas Rallisi’nin rekorunu kazanan Katarlı’nın artık başka bir zaferi kovalamak için önü açık. Araçlarda Nasser Al-Attiyah (Toyota Gazoo Racing) T1’in en hızlısı oldu ve genel liderliğini genişletti. Mitch Guthrie (Red Bull Off Road Genç Takımı) T3’ü kazanırken, takım arkadaşı Seth Quintero genelde liderliğini sürdürüyor. T4’te Amerikalı Sara Price (South Racing Can-Am) kazanır, takım arkadaşı Joao Ferreira genelde lider. Otomobillerde Nasser Al-Attiyah etabı Carlos Sainz’ın (Audi Sport) 2:11 dakika önünde, Sébastien Loeb’in (Bahrain Raid Xtreme) 2:30 önünde ve Yazeed Al-Rajhi’nin (Overdrive) 3:12 dakika önünde kazandı. . Üst üste iki galibiyet Katarlının genel sıralamadaki liderliğini pekiştirmesini sağladı. Al-Rajhi ve Alman kopilotu Timo Gottschalk şu anda 5:31 dakika geride, genel klasmanda ikinci sırada yer alıyor. Sainz ve Loeb Suudi Arabistan’ın 35 ve 37 saniye gerisinde yer alıyor. T3’te Eryk Goczal (BBR), Chegaga kum tepelerine kadar olan etabı domine ederken süspansiyonunu kırdı.

BFG’nin Red Bull Off-Road Jr Team USA ekibinden üç Amerikalı, etabın kontrolünü yeniden ele geçirdi. Mitch Guthrie, Alman kopilot Dennis Zenz ile Austin Jones’un 2:41 ve Seth Quintero’nun 3:46 önünde kazandı. Fas Rallisi’nin son şampiyonu Quintero, Guthrie’ye 1:22 ve Marek Goczal’a (BBR) 11:26 farkla liderlik ediyor. AJ Jones 12:29 ile dördüncü sırada yer alıyor. T4’te Sara Price etabı kazandı ve genel klasmanda üçüncülüğe yükseldi (+11:52). Joao Ferreira, 4:59 ile Juan Cruz Mana’nın (Automode E) önünde liderliği korudu. Eski ve yeni şampiyon Nasser Al Attiyah (Toyota Gazoo Racing): “FIA’nın onayına bağlı ama geçen seneki unvanımızı koruduğum için kesinlikle mutluyum. 38. sıradan başladık ve etabı kazandık. Bugün etabı kazandık, bu harika, özellikle de herkes burada olduğu için. Artık Dünya Şampiyonası ile ilgili hiçbir endişem yok ve 7. Fas Rallisi’ni 7’nci bitirmeye konsantre olabilirim” dedi. Dördüncü durumdaki Loeb (Bahrain Raid Xtreme): “İyi bir tempo tutmaya çalıştım ama diğerleri de aynı derecede hızlıydı. 200 kilometre sonra egzoz kırıldı ve turbo basıncı kaybolarak güç kaybına neden oldu. Bundan sonra biz. Zaman kaybettim. Etabı bitirdiğim için mutluyum çünkü kokpit çok sıcaktı ve altımızdaki kırık egzozdan dolayı ısı oluşuyordu. Ve ayrıca hâlâ yarışta olduğumuz için” diye konuştu. | 16 Ekim 2023 : 20.18

5 Etabın 2’sinden sonraki durum;
1 Al-Attiyah/Baumel (QAT/F),Toyota   6:08:01
2 Al-Rajhi/Gottschalk (SAU/D), Toyota + 5:31
3 Sainz/Cruz (E), Audi + 6:06
4 Loeb/Lurquin (F/B), Xtreme + 6:08
5 Peterhansel/Boulnager (F), Audi + 13:24
6 Chicherit/Winocq (F), Toyota + 14:32
7 Yacopini/Oliveras Carreras Toyota + 20:45
8 De Mevius/Cazalet (B/K), Toyota + 20:46
9 Prokop/CVhytka (CZ), Ford + 25:17
10 Krotov/Zhiltsov (KSZ), Toyota + 25:29

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top