Baja Fas başlıyor

Rally Raid Dünya Şampiyonası (W2RC), cross country serisinin beşinci ve son ayağı olan Fas Rallisi’nde şampiyonlar belirlenecek. Baja Fas aynı zamanda önümüzdeki Ocak 2024’te Suudi Arabistan’da yapılacak Dakar Rallisi öncesindeki son hazırlık niteliğinde. 13 Ekim Cuma günü (bugün) yapılacak açılış prologunun ardından beş çöl etabına yayılan 1.451 km’lik yarışın starttan itibaren oldukça sıcak geçmesi bekleniyor. T1 yarışmasında arka arkaya W2RC pilotları şampiyonluğunu almaya çok yakın olan Nasser Al-Attiyah, Toyota’dan ayrılışını geçici olarak iptal ederek Fas’a Toyota Hilux GR DKR Hilux T1+ aracıyla yarışacak. Son şampiyon Nasser Al-Attiyah: “Eğer kazanmayı başarırsak, ikinci W2RC şampiyonluğunu sabırsızlıkla bekleyebilirim. Ancak yarış uzun ve genellikle oldukça zorlu ve çöle saygı duymamız gerekiyor” dedi.

Sebastien Loeb-Fabian Lurquin Rallye du Maroc’ta Prodrive Hunter ile W2RC aksiyonuna geri dönecek. Şampiyonanın son iki turunu kaçırmasına rağmen Loeb’in sezonu T1 Sürücüler Şampiyonası’nda ikinci sırada tamamlama şansı hala mevcut. Loeb, “Fas, pistler, kumullar ve her şeyden birazı ile çok iyi bir ralli, bu yüzden yine ilginç olacak” diyor. Al-Attiyah ve Loeb’in yanısıra Team Audi Sport üçlüsü, Fas’ta altı gün boyunca rekabete girişecekler. Carlos Sainz/Lucas Cruz, Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger ve Mattias Ekström/Emil Bergvist, Fas Rallisine üç Audi RS Q E-Tron getiriyor. Kamp alanında, FIA’nın “Teknolojilerin Dengesi”nde (BoP) yaptığı ayarlamalarla birlikte 2023 Dakar Rallisi’nden bu yana bu yenilikçi araca ne gibi iyileştirmeler yapıldığını görmek heyecan verici olacak. Sainz şunları söyledi: “Bu tür yarışlar herkesin sınırlarını zorluyor. Araç, mekanikerler, takım ve sürücüler limitlerinde. Her şey sınırında.”

Otomobiller sınıfında Guillaume De Mevius- Francois Cazalet ile birlikte Toyota Hilux’un direksiyonunda T1 kategorisinde ilk kez sahneye çıkacak. De Mevius, “Bajaların otomobil kategorisinde şansımızı denemenin zamanı geldi” dedi. Fas Rallisi’nin en sıcak bileti şüphesiz T3 sınıfında zafer mücadelesi olacak. BFGoodrich destekli Red Bull Off-Road Junior ABD Takımından üç sürücü ilk üç sırada yer alıyor ve şu anda aralarında sadece dokuz puan fark var. Son iki şampiyona turundaki galibiyet ivmesini arkalarında bırakan Mitch Guthrie Jr. ve kopilotu Kellon Walch, Fas’a vardıklarında 174 puanla T3 sıralamasında lider konumda yer alıyor. İkinci sırada ise Dakar 2023 galibi Austin “AJ” Jones ve kopilotu Gustavo Gugelmin yer alıyor; zirveden sadece üç puan uzaktalar ve Kuzey Afrika’da ses getirecek konumdalar.

Ayrıca Jones’un altı puan gerisinde olan Seth Quintero ve Alman kopilotu Dennis Zenz de var. 21 yaşındaki Quintero, baja kariyeri boyunca imkansızı mümkün kılmayı alışkanlık haline getirdi. 2023 Dakar’da beş etap kazanarak muazzam bir hız göstermesine rağmen, Guthrie Jr.’ın MCE5 T3-M aracındaki dayanıklılık sorunları ona podyum şansını kaybettirdi. O zamandan beri Guthrie Jr. aracıyla iki ralli zaferi elde ederken, Jones ve Quintero’nun Can-Am’ları da güvenilirlik sorunları yaşadı. Fas’ta kimin galip çıkacağı henüz bilinmiyor. “Kesinlikle bazı iniş ve çıkışların olduğu iyi bir yıldı. Şimdi Fas’taki ralliye şampiyonluk liderliğiyle gidiyoruz ve bunu bir arada tutabileceğimizi umuyoruz” diye açıkladı Guthrie. | 13 Ekim 2023 : 09.50

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top