Argos’da ulusalda ilk gün

Rally Greece Offroad Baja’da ulusal kategoride prologe (sıralama) etabını 16.21.4 ile en iyi zamanla geçen İtalyan ekip Amerigo Ventura-Mriko Brun’un Yamaha YXZ 1000R’lerin 41.8 saniye ardından Abdullah Turgut-Arda Şenay X3 Maverick’leri ile 2’nci zamanı yaparak dikkat çekerlerken, Diren Üykü-Baran Aşkın X3 Maverick’leri ile artı 42.5 farkla sıralama etabını 4’ncü zamanla tamamladılar. T4 Şase X3’ü yetişmediği için eski X3’ü Yunan’a gelen Mert Öztiryaki-Polat Emsen de sıralama turunda en iyi 7’nci zamanı yaparlarken, Toyota Hulix’u ile Bener Baş-Çağrı Çıtanak’ın prologe zamanları etaba katılan 42 ulusal ekip arasında 25’nci sırada start almaları demekti. Perşembe günü prologe etabının ardından Cuma günü etaba çıkış sıraları belirlenmesi tamamlandıktan hemen sonra akşam 21.15’te seramonik start verildi.

Yarışın ilk günü (Cuma) 72.75 km’lik Lechovo etabının ilk geçilişinde en iyi zaman 1.12.40.1 ile İtalyan ekip Amerigo Ventura-Mriko Brun’dan geldi ve rallide ulusal liderliği ele aldılar. Etabı 4.48.4 farkla 2’nci en iyi zamanla tamamlayan  Abdullah Turgut-Arda Şenay, en iyi Türk ekibi olarak ulusal klasmanda 2’nciliğe yerleştiler. T4 şase X3’ü ile FIA kategorisinde rekabet eden Türk ekibi İsrafil Akyüz-Mert Tepe, aynı zamanda ulusal klasmanda da mücadele ettiği için Lechova’nın ulusal klasmanında artı 7.11.5 farkla podyumda yer aldı. Abdullah, İsrafil ve Diren Üykü, lider İtalyan ekibin ardından ulusalın zirvesini paylaşan ekiplerimiz oldular. Günün ilk, rallinin sıralama sonrası ile etabından diğer Türk ekiplerinden Mert Becce 10, Mert Öztiryaki 11’nci, Bener Baş 21, yarışa son anda yetişerek katılan Ali Doğaner 38’nci sırada ayrıldılar. 83.93 km ile yarışın en uzun etabı olan Mavrokampos’un ilk geçilişinde 1.19.09.2 ile İtalyan ekip Amerigo Ventura-Mriko Brun hem etap hem ulusal zirveyi bırakmadı. İsrailli ve Ukranyalı ekiplerin ardından etaptan 4’ncü zamanla çıkan İsrafil Akyüz-Mert Tepe 4’ncü, Abdullah Turgut-Arda Şenay ise 5’nci zamanları kaydettiler. Mavrokampos etbından sonra Türk ekiplerinin liderin peşinden 2-3-4 sıralamaları değişmedi. Bener Baş-Çağrı Çıtanak Toyota Hilux’ları ile klasmanda iki sıra yükselirken, X3 Maverick’leri ile etaptan son zamanla çıkan Mert Öztiryaki-Polat Emsen 32’nciliğe kadar gerilediler. Mavrokampos etabından sonra ekipler servis alanına yöneldiler. Ardından aynı etaplar birer kez geçilecekti.

72.75 km’lik Lechovo etabının ikinci geçilişinde lider ve en yakın takipçisi değişmedi. İtalyan ekip Amerigo Ventura-Mriko Brun’un 3.05.4 ardından Abdullah Turgut-Arda Şenay ulusal klasmandaki 2’nciliklerini korurlarken, etabı 5’nci zamanla tamamlamalarına karşın İsrafil Akyüz-Mert Tepe, ulusalın podyumundaki yerlerini korumayı başardılar. Lechovo etabının ikincisini 14’nci zamanla tamamlayan Diren Üykü-Baran Aşkın yerlerini İsrailli ekibe devrederek bir sıra geriye 5’nciliğe gerilediler. Bener Baş-Çağrı Çıtanak ikilisi Levhovo’nun ikinci geçilişindeki performanslarından sonra klasmanda beş sıra yukarıya 16’ncılığa yükselerek dikkat çektiler. Şanzıman sorunu yaşayarak yarışa veda eden Mert Becce ve mekanik sorunlar yaşayan Mert Öztiryaki ile Ali Doğaner, 4’ncü etap klasmanında 6’şar saatlik cezalar eklenerek yer bulabildiler.

Günün son etabı olan 83.93 km’lik Mavrokampos’un ikinci geçilişinde İtalyan ekip Amerigo Ventura-Mriko Brun yine en iyi zamanı kaydederlerken, peşlerinde bu kez üç İtalyan ekip etap klasmanında zirveyi paylaştılar. Günün son etabından ulusal 5’nci zamanla çıkan İsrafil Akyüz-Mert Tepe günü ulusal 2’ncisi olarak kapatırken, Abdullah Turgut-Arda Şenay ve Diren Üykü-Baran Aşkın etabın en kötü zamanı olarak hanelerine eklenen 2’şer dakikalarla birlikte klasmanda sırasıyla 3 ve 8’nciliğe gerilediler. Rally Greece Offroad Baja’da bugüne iki farklı etap birer kez geçilerek devam edilecek. FIA kaslamnındaki rekabet bugün tamamlanırken, ulusal klasman yarışçıları yarında tek etaba çıkacaklar. | Aydın Hoşgör, Ralli Ajansı, Argos-Yunanistan | 17 Haziran 2023 : 09.15

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top