Dakar’da tacı savunacaklar

Dünyanın en zorlu ralli-raid yarışına sadece beş gün kala Toyota Gazoo Racing (TGR) Dakar Takımı, üç GR DKR Hilux T1+ aracı ile tacını savunmaya hazırlanıyor. İlk etabın başlangıç ​​sıralarını belirlemek için kullanılan yarışın 11 km uzunluğundaki sıralama etabı, 31 Aralık 2022 öğleden sonra, yarış 2023 yılbaşından önce harekete geçecek. Dakar’da 8’inci etabın ardından bir günlük mola verilecek. TGR için 2023 Dakar Rallisi, Katarlı Nasser Al-Attiyah ve Fransız kopilotu Mathieu Baumel’in GR DKR Hilux T1+’yı 2022’nin sonunda evine birincilikle getirmesiyle kazandığı tacı savunma fırsatı sunacak. Bu, Nasser ve Mathieu’nun takım için ikinci zaferiydi ve yeni yılın başlarında tekrar bir performans hedefleyecekler. Güney Afrika’dan takım arkadaşı Giniel de Villiers, bugüne kadar yirmi Dakar’da yarışarak tarihteki en iyi Dakar rekorlarından birine sahip. 2009’da yarışı kazandı ve yedi kez podyuma çıktı. Yirmi yarışta yalnızca bir kez İlk 10’un dışında bitirdi ve yine Güney Afrika’lı kopilotu Dennis Murphy ile birlikte başka bir sağlam sonucu hedefliyor olacak. Güney Afrikalı Henk Lategan ve kopilotu Brett Cummings için, ilk iki Dakar Rallisi birlikte öğrenme deneyimleri olduğunu kanıtladı. Çift, 2021’deki ilk gezilerinde rallinin 5’nci etabı sırasında ağır bir kaza yaptı ve Lategan’ın köprücük kemiğinin kırılmasına neden oldu. 2022’de geri döndüler ve iki etap galibiyeti aldılar.

Dakar 2023, yarışın son birkaç edisyonunda norm haline gelen 12 yerine 14 etaptan oluşan, şimdiye kadarki en zorlu etaplardan biri olmayı vaat ediyor. Sadece bu da değil, rota aynı zamanda Suudi Arabistan’ın sözde Boş Mahallesi mevkiine her zamankinden daha fazla giriyor. GR DKR Hilux T1+, son Dakar’dan bu yana sürekli gelişme gördü, Nasser ve Mathieu ile ilk W2RC’yi kazandı ve Giniel’i Güney Afrika Baja’sında bir başka şampiyonluğa taşıdı. Aracın kalitesinde, güvenilirliğinde ve dayanıklılığında iyileştirmeler yapılan ekip, 2022’de yarışı kazanan araçtan çok daha iyi bir araç ürettiğinden emin.

Yaklaşan Dakar Rallisi’nin rotası, Suudi Arabistan’ın Kuzey-Batı kıyı şeridindeki Deniz Kampı olarak adlandırılan yerden başlıyor. Hem sıralama hem de ilk etabın ardından ikinci etap için Alula çevresindeki nefes kesen kayalıklara ve kanyonlara doğru gidilecek. Sırada, iki gün boyunca Al Duwadimi’ye geçmeden önce servis çadırının üç gün boyunca yerinde kalacağı Ha’il’e doğru 3’ncü etap var. 8’nci etap, rallinin çok ihtiyaç duyulan bir mola günü için Suudi başkenti Riyad’a ulaştığını görecek. Buradan rota, yarışın son birkaç günü için Boş Mahalle’ye geçmeden önce doğu yönünde Haradh’a doğru devam edecek. Ekipler ertesi gün geri yarışmadan önce çadırdan çöldeki desteksiz bir kampa koştuğu bu yılki maraton etabı, yarışın sonuna doğru gerçekleşecek ve yarışın sonucunu değiştirebilir. Dakar’ın son etapları ekipleri Shaybah’tan Al-Hufuf’a ve oradan Basra Körfezi’ndeki Dammam şehrine götürecek. Rallinin kapanış üç etabının tümü 200 km’nin altında mesafelere sahipken, organizatörler bu etapların yarışın en zorlu etabı olabileceği ve rakiplerin sadece nispeten kısa mesafelerine dayanarak onları hafife almamaları gerektiği konusunda uyardılar. Dakar 2023’ün 15 Ocak 2023’te Dammam şehrinde tamamlanması planlanıyor. Bu, Dakar’ın şehre ilk ziyareti olacak ve aynı zamanda yarış, Suudi Arabistan’ın kıyıdan kıyıya tüm manzarasını ilk kez kapsıyor.

TGR Dakar Takım Patronu Glyn Hall; “Bu yılın Ocak ayında Dakar’da bir galibiyetle başlayarak, bu yarışa kadar harika bir yıl geçirdik. Bunu W2RC şampiyonluğunun yanı sıra Güney Afrika Ralli-Raid Şampiyonası galibiyeti izledi, bu nedenle yarışa son derece iyi hazırlandığımızı düşünüyoruz. Şimdi tek istediğim bayrağın indirilmesi, böylece en yeni GR DKR Hilux T1+ aracımızın rekabet karşısında nasıl durduğunu görmek için yarışa gidebilmemiz” derken, Nasser Al-Attiyah; “Dakar Rallisi gerçekten de en büyüğü! İlk W2RC şampiyonluğunu kazanarak harika bir yıl geçirdik. Ancak listeye bir Dakar zaferi daha eklemek isteriz ve aracın bize o galibiyeti getirecek kadar iyi olduğundan eminiz” diye konuştu. | TGR, 26 Aralık 2022 : 12.30

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top