2022 Dünya Baja Şampiyonu Al-Rajhi

Suudi Arabistanlı Yazeed Al-Rajhi, iki günlük Dubai Uluslararası Baja yarışını 4’üncü sırada bitirerek FIA Dünya Kupası Kros Bajas Sürücüler Şampiyonası’ndaki zaferini ilan etti. Suudi sürücü BAE’ye Çek rakibi Miroslav Zapletal’e karşı 10 puanlık bir farkla gelmişti ve sayısız küçük kum tepelerinde Alman kopilotu Dirk von Zitzewitz ile birlikte Overdrive Racing brandingli Toyota Hilux ile şampiyonluğu perçinledi. Al-Rajhi, “Son gün biraz toparlandık ve her şey yolunda gidiyordu. FIA Dünya Kupası’nı kazandığımız için mutluyuz. En önemli hedef buydu. Bu sezon çok fazla şanssız yarış geçirdik ama sonunda şanslıyız” diye konuştu. South Racing Can-Am garajı, Energylandia takımı için üç Maverick XRS Turbo yarıştırdı; Polonyalı Marek, Michal ve Eryk Goczal üçlüsü, kopilotları Polonyalı Maciej Marton, Fransız François Cazalet ve İspanyol Oriol Mena ile birlikte mücadelşeye dahil oldular.

FIA Dünya veya Orta Doğu Kupası puanları için kayıtlı olmamalarına rağmen, Polonyalılar genel klasmana ve T4 kategorisine hakim oldular. Genç Eryk çöldeki ilk çıkışını Michal ve Marek Goczal’nın 49 saniye önünde bitirdi. Dikkat çekici bir şekilde, üç ekip genel klasmanda podyumu paylaştılar. Eryk Goczal şunları söyledi: “Bu, hayatımın ilk aşamalarıydı. Başlamak için biraz korktuğumu söylemeliyim. Herkes çok zor olacağını söylüyor. Kimse bu kadar eğlenceli olacağını söylemedi. Harika bir iş çıkardık ve navigasyonda hata payı yoktu. Bu sadece Dakar için hazırlık…” dedi. Overdrive Racing, Brezilyalı Lucas Moraes ve Hollandalı Erik van Loon için bir çift Toyota Hilux yarıştırdı. Moraes, eski Dakar ödüllü Alman kopilotu Timo Gottschalk ile Al-Rajhi’nin 1 dakika 07 saniye ardından genel sıralamada beşinci oldu. Van Loon, direksiyon kolu sorunlarından sonra 24’ncü oldu. Moraes şunları söyledi: “Buraya ilk kez geliyordum ve benim için ilk kez düzgün bir çölde ve kum tepelerinde yarışıyordum. Harika bir deneyimdi. Dürüst olmak gerekirse, burada zafer için savaşacağımı hiç düşünmemiştim. Fikir, Dakar için gelip öğrenmek, eğlenmek ve deneyim kazanmaktı. İlk etabı kazanmayı başardık ve yükselmeye başladık. Bugün benim için biraz zordu. İki kez rahatsızlandım ve birkaç dakika durup biraz rahatlamam gerekti. Hedef bitirmekti ve bunu başardık. Şimdi Dakar’a odaklandık.”

Zapletal, Ford F-150 Evo’sunu altıncı sıraya taşıdı ve şampiyonada ikinci sırayı aldı. Slovak kopilotu Marek Sykora zaten kopilotlar şampiyonluğunu ilan etmişti. Sykora, “Küçük kum tepeleriyle zor bir olaydı. Dubai’den önce Dünya Şampiyonuydum. Benim için güzel bir yıldı ve Slovakya için böyle bir ilk başarıydı” diye konuştu. İspanyol Fernando Alvarez, Suudi Arabistan’da FIA T3 Şampiyonası unvanını çoktan kazanmıştı ve genel sıralamada yedinci sırada bitirerek, Can-Am’ı ile Al-Rajhi ve Zapletal’ın ardından üçüncü sırada tamamladı ve “sorunsuz güzel bir son gündü ve şampiyonadaki tüm araçlarda genel olarak üçüncüyüz. Bunun için gerçekten mutluyuz. Şimdi eve dönüp Dakar’ı bekleyeceğiz. Kupamı almak için Arjantin’e ve ardından FIA töreni için Bologna’ya geri dönüyorum!” dedi. Cristiano De Sousa Batista ve Meshari Al-Thefiri, final yarışının başlangıcında sadece bir puanla ayrıldı. Nihai FIA onayına tabi olarak, düşen puanlar devreye girdiğinde De Sousa unvanı aldı. Al-Thefiri ve kopilotu Oriol Vidal, T4’ü dördüncü bitirmeyi başardılar ve ek puanlar kazandılar, ancak altıncı sıradaki rakibini zirveden uzaklaştıramadılar.

Hollandalı Kees Koolen, vatandaşı ve kopilotu Wouter Rosegaar ile beşinci olarak eve geldi ve T4 Şampiyonasında üçüncü oldu. İspanyol takım arkadaşı Eduard Pons, ikinci gün Can-Am’ındaki teknik sorunlar yaşadı. Suudi Arabistanlı kadın sürücü Dania Akeel, T3 Şampiyonası’nda genel klasmanda 9 ve Dubai’deki T3’te ikinci olarak ikinci oldu. South Racing takım arkadaşları Mashael Al-Obaidan ve Hollandalı kadın Anya Van Loon da Canam ile yarışı tamamladı. Aliyyah Koloc, Buggyra Racing Can-Am DV21 ile FIA ​​Ortadoğu Kupası’nda Cross-Country Bajas için (FIA onayına tabi) hem Sürücüler hem de T3 Şampiyonluklarını garantiledi. Emirlik, BAE’deki sorunlardan kendi payına düşeni aldı, ancak unvan rakibi Hamad Al-Harbi için ciddi gecikmeler onun işine geldi ve her iki şampiyonluğu da kazanmasını sağladı. Koloc’un Fransız kopilotu Stéphane Duplé, kopilotlar şampiyonasını kazandı. Koloc, “Bir sürü kum tepesi vardı ama ilk gün büyük bir kazadan sonra finişe geldik. Şampiyonada liderliği sonuna kadar korumayı başardım. Yolnotları çok net değildi ve ilk gün bazı kayalara çarptık ama Orta Doğu Kupası’nı kazandık” dedi. İtalyan kadın yarışçı Camelia Liparoti (Yamaha YXZ 1000R), FIA Orta Doğu Kupası’nın T4 unvanını (FIA onayından sonra) güçlü bir finişle elde etti, Litvanyalı rakibi Egidijus Valeisa’nın (SRT Can-Am) birinci günde mekanik sorunlar nedeniyle abandone olması amacına yardımcı oldu. Liparoti şunları söyledi: “Başardık. Bu yılki pek çok maceradan sonra, prototip değil, hisse senedi Yamaha ile Orta Doğu Kupası’nın T4 şampiyonu olduğumu söyleyebilirim. Sadece Orta Doğu Kupası’nı bitirdiğim için değil, kazandığım için de çok gururluyum.” | Haber ve fotoğraflar; FIA, 5 Aralık 2022 : 23.55

2022 Dubai Uluslararası Baja Klasman
1) Eryk Goczal-Oriol Mena Can-Am Maverick XRS Turbo (T4) 6sa 58dk 44sn
2) Michal Goczal/F.Cazalet Can-Am Maverick XRS Turbo (T4) 6sa 59dk 33sn
3) Marek Goczal/Maciej Marton Can-Am Maverick XRS Turbo (T4) 7sa 00dk 13sn
4) Yazeed Al-Rajhi/Dirk von Zitzewitz Toyota Hilux Overdrive 7sa 02dk 32sn
5) Lucas Moraes /Timo Gottschalk Toyota Hilux Overdrive 7sa 03dk 39sn
6) Miroslav Zapletal/Marek Sykora Ford F150 Evo 7sa 35dk 08sn
7) Fernando Alvarez/Xavier Panseri Can-Am Maverick X3 (T3) 7sa 35dk 30sn
8) Meshari Al-Thefiri/O.Vidal Can-Am Maverick XRS Turbo (T4) 7sa 35dk 48sn
9) Dania Akeel/Sergio Lafuente Can-Am Maverick X3 (T3) 7sa 45dk 15sn
10)Kees Koolen/W.Rosegaar Can-Am Maverick XRS Turbo (T4) 7sa 45dk 31sn

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top