Baja’da seriye bağladı

İsrafil Akyüz (sağda), Abdullah Turgut ile birlikte

Maceraist takımının İstanbullu Baja sporcusu İsrafil AkyüzTimur Sancak, Baja Kupası’nda sezonun bitime bir ayak kala 1’nciliği perçinledi. 26-27 Kasım’da Denizli’de yapılan sezonun üçüncü yarışında ilk gün ilk özel etabı 20 dakika gibi açık bir farkla kazanan İsrafil AkyüzTimur Sancak, ikinci etapta tekerlek sorunu yaşayınca (altta solda) , rakipleri ile arasındaki fark makası 12 dakika azaldı ancak yine de ilk günü lider olarak kapadılar. İkinci günün, tek ve uzun etabında rakiplerinin 1,5 dakika ardında kalmalarına karşın yarışı 4.05.28’lik toplam zaman ve 15.49.8 farkla kazanan İsrafil AkyüzTimur Sancak ikilisi sezon zaferini ilan etmeye çok yaklaştılar. İkinci günkü uzun etapta en iyi zamanı yapan Abdullah Turgut-Arda Şenay ise ilk etaptaki 10 dakika cezaları ile birlikte İsrafil AkyüzTimur Sancak’ın 15.40.8 ardından ikinci olarak finişe ulaştılar.

Yarışın ilk etabında pek çok yarışçı yol kaybederek çok zaman kaybetti. Etabı SSV kategorisinde kendi zamanlarıyla ancak iki ekip tamamlayabildi. İsrafil AkyüzTimur Sancak’ın (solda) dışında genç pilotlar Yağız Birinci-Ali Emre Yılmaz etapta finiş gören ikinci ekip oldular. İdeal zamanlarda etabı bitiremeyerek etap ihracı olan diğer SSV’lere, etabın en kötü zamanı olarak Yağız’ın 1.22.03.8’lük zamanı verildi. Yağız Birinci-Ali Emre Yılmaz yarışın ikinci gün uzun etabında ise sorun yaşadılar. Kopan kayışı genç ekip etap içinde kendi imkanlarıyla değiştirip etaba devam ettiler ama çok zaman kaybedince günün ve yarışın sonunda podyumun dibinde 4’ncü olarak finiş yaptılar. İlk gün ilk etapta lastiklerinin zarar görmesi nedeniyle etaptan çıkamayan Diren Üykü-Baran Aşkın ikilisi aynı etabın ikincisine çıkmadı. İkinci gün uzun etapta parkura geri dönen Diren Üykü-Baran Aşkın etabı dördüncü yarışı ise beşinci sırada tamamladılar. Yarışla kayıt yaptıran altıncı SSV ekibi olan Barbaros Yangın Ali Osman Kutanoğlu, iş yoğunlukları nedeniyle yarışta start almadılar.

Otomobiller kategorisinde de etapta kaybolmalar çokça yaşandı. Son iki yılın Doğu Avrupa Baja Kupası 1’ncisi Mert Becce’nin (sağda) Çağrı Çıtanak ile birlikte yarıştıkları Suzuki Grand Vitara’nın, önceki bajalarda başlayan ‘iki çekere’ düşme sorunu üçüncü yarışta da nüksedince başarılı pilot etabı kaygan bölümlerinde yine bolca yanlayarak temposunu korumaya ve yine yarıştan keyif almaya çalıştığını söyledi. İlk etapta diğer Suzuki’lerinden biriyle yarışan Özgür Şenyurt-Volkan Mustafa İşler’i yol dışı ve yamaçta riskli bir şekilde kaldığını gören Mert Becce– Çağrı Çıtanak, yarışı bırakıp arkadaşlarının araçlarını yardan aşağı düşmemesi için kendilerine bağlayarak fair play örneği sergilediler. İlk gün sonunda serviste dört/iki çeker sorunu giderilmeye çalışılan Mert Becce-Çağrı Çıtanak, ikinci gün uzun etapta sorunları devam edince sezonun üçüncü yarışını dördüncü sırada tamamladılar.

Sezonun üçüncü yarışının öne çıkan ekibi Toyota Hilux’ları ile Bener Baş-Selçuk Akkafa’ydı (solda). İlk etapta en iyi zamanı yaparak otomobillerde liderliği ele alan Bener Baş-Selçuk Akkafa, ikinci etapta üç dakika farkla ikinci zamanda kalmalarına karşın ilk günü otomobillerde lider kapadılar. İkinci gün, uzun etapta otomobillerin beşinci zamanını kaydeden Bener Baş-Selçuk Akkafa, sezonun üçüncü yarışından da otomobiller ikincisi olarak ayrılmayı başardılar. Sezonun üçüncü baja yarışında otomobiller kategorisini toplamda 4.27.30’luk zamanlarıyla ve son etabı sağ ön lastiği patlak halde tamamlayan Murat Altun-Tuvana Sayar ikilisi kazanırken, Tarık Gökbay-Osman Metin Land Rover Defender’ları ile otomobillerde podyumun üçüncü basamağında finiş gördüler. Sezonun dördüncü ve son baja yarışı önümüzdeki ay Düzce’de yapılacak. | Aydın Hoşgör, Ralli Ajansı, Denizli. 28 Kasım 2022 : 14.05

 

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top