Dacia Sandrider

Prodrive tarafından üretilen Sandrider, W2RC’deki ilk çıkışını bu yılın sonlarında yapacak. Dacia, 2025’te Dakar’da ilk kez sahneye çıkacak olan yeni Rally Raid prototipinin sanal örtülerini kaldırdı. Sandrider adı verilen otomobil, markanın Manifesto SUV konsept otomobilini temel alıyor ve Renault Grubu’nun spor bölümünün desteğiyle deneyimli İngiliz şirketi Prodrive tarafından üretilecek. Ultimate T1+ Cars sınıfı yönetmeliklerine göre üretilen Sandrider, bu yılın Nisan ayında İngiltere’de yapılacak ilk deneme sürüşünün ardından kapsamlı testlere tabi tutulacak. Yarışmaya ilk kez Ekim ayında, FIA Dünya Ralli Baja Şampiyonası’nın son ayağı olan Fas Rallisi’nde çıkacak ve burada Sébastien Loeb ve Cristina Guitérrez, Nasser Al-Attiyah ile parkura çıkacak.

Dacia Sandriders takımı gelecek yıl Dakar’a atağa kalkacak ve ayrıca 2025 W2RC kampanyasının tamamında yer alacak. Dacia, iki yıllık bir dünya şampiyonası programı taahhüt etti ve Sandrider’ı en azından 2027 Dakar edisyonu’na kadar sürdürecek. Nissan Z yol sporu otomobilinde kullanılan, Nissan’ın üç litrelik V6 çift turbolu motoruyla çalışan ve sürdürülebilir sentetik Aramco yakıtı kullanan otomobil, Rumen şirketinin ilk resmi motor sporları programı oluyor. Takımın sürücü kadrosunun kalitesi, Dacia’nın dünyanın en zorlu ralli bajada başarılı olma konusundaki kararlılığını gösteriyor. Markanın geçen aralık ayında açıkladığı gibi takıma Loeb ve beş kez Dakar galibi Nasser Al-Attiyah liderlik edecek.

Loeb, takım değiştirme önerileri aldığını ancak bunları reddettiğini ve Prodrive’da kaldığını belirtti. Loeb, “bu projeye karar vermek zor olmadı. Dacia’nın yatırımıyla gerçekten profesyonel bir proje. Elbette farklı seçeneklerim vardı, ancak yepyeni bir proje için gerçek aracımızın deneyimini kullanmak Dakar’ı kazanma şansını optimize ediyor. Bu yüzden seçim benim için oldukça kolaydı” dedi.  Her iki sürücü de bu yılki yarışta Prodrive takımı için mücadele etti; Loeb, rallinin son iki gününde birkaç lastik patlaması onu üçüncü sıraya düşürmeden önce zafer için savaşırken Al-Attiyah ise aracında bir dizi sorun yaşadıktan sonra Prodrive Hunter’ı yarı yolda bırakarak Dakar’ı terk etti. Takımın üçüncü sürücüsü, 2024 Dakar’da Challenger sınıfında zafer kazanan ve tarihte bu yarışta sınıf zaferi elde eden ikinci kadın olan Cristina Gutierrez olacak. | Dacia, 30 Ocak 2024 : 23.15

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top