İlk yarıda öne çıkanlar

Dakar Rallisi’nin 46. edisyonu, Suudi Arabistan’da şu ana kadar bir başka eğlenceli olay oldu; en iyi küresel baja sürücüleri, Orta Doğu ülkesinin çetin kumulları ve zorlu kumulları ve kayalık arazi boyunca dünyanın en zorlu yarışını kazanmak ve araçlarını korumak için ellerinden geleni yapıyorlar. Cumartesi günkü çok ihtiyaç duyulan dinlenme gününde İspanyol efsane Carlos Sainz (Ultimate), Polonyalı Eryk Goczal (Challenger) ve Amerikalı Ricky Brabec (motor) ikinci bölüme lider olarak başlayacaklar.

1.Gün, giriş; Yakın zamanda yaşadığı büyük bir sakatlığın ardından mücadele eden Avustralyalı Daniel Sanders, Red Bull GasGas Factory Racing motoru ile İspanyol Tosha Schareina’nın sadece 12 saniye gerisinde yer aldı. 2021’de çaylak olarak genel klasmanda dördüncü olan Sanders şunları söyledi: “Önümüzde çok fazla trafik olduğundan zorluydu. Yol kitabını takip etmeye çalıştım ve bitişe yaklaşırken tek bir hata yaptım.”

2.gün, 1. etap: Bir aile Challenger sınıfını domine etti ve 19 yaşındaki Eryk Goczal, amcası Michal Goczal ve babası Marek, MCE-5 Taurus’ları ile klasmanın en üstünde sıralandılar. 26 dakikadan biraz fazla geride, üç kez dörtlü yarış şampiyonu Ignacio Casale oturuyor.

3.Gün, 2. etap: Audi RS Q e-tron sürücüsü Peterhansel, kariyerindeki motorla 33 etap galibiyetine ek olarak dört tekerlek üzerinde rekora eşdeğer 50. etap galibiyetine ulaştı. Fin efsanesi Ari Vatanen’in otomobil rekorunu egale eden 58 yaşındaki Fransız, şunları söyledi: “Düne göre çok daha iyi bir gündü ve sürüşü çok keyifliydi. Araçtaki ayarlar gerçekten çok iyiydi ve etap zaferi elde etmek mümkündü.”

3.Gün, 2. etap: Motor sınıfında Benavides, memleketi Arjantin’de Desafío Ruta 40’ı kazanması sayesinde 2023’te FIM Dünya Ralli-Raid Şampiyonası’nın galibi olmasını sağlayan hızı gösterdi. 28 yaşındaki sürücü, Husqvarna’sıyla etapta ikinci sıraya yükseldi ve Sanders’ın sadece iki saniye önünde ilk beşe girdi.

4.Gün, 3. etap: Özel etapta çok çeşitli arazilerin yer aldığı devasa bir mücadele daha bekleniyordu. Bunu aceleyle unutmayacak kişilerden biri de kopilot Armand Monleon ile birlikte Toyota GR DKR Hilux’u kullanarak Ultimate kategorisinde ilk etap zaferini elde eden Brezilyalı Lucas Moraes’ti. 32 yaşındaki Moraes şunları söyledi: “Bu zaferi, son dört gündür hastanede yatan ama şimdi daha iyi olan kızıma ithaf ediyorum. Evden uzakta olmak benim için çok zordu ama şimdi bu galibiyet çok şey ifade ediyor.”

5.Gün, 4. etap: Doğum günü çocuğu Benavides, genel klasmanda dördüncü olarak 35. yaş günü pastasının mumlarını söndürmek amacıyla Salı günü motosikletiyle Şilili motor lideri Cornejo’nun 20 dakika 39 saniye gerisinde üçüncülüğe yükselirken Red Bull KTM Factory Racing takımı için etkileyici bir performans sergiledi. Arjantinli şunları söyledi: “Yakıt ikmali sırasında arka lastiğimde büyük bir kesik olduğunu gördüm, bu biraz korkutucuydu. Sorunu hallettim ve sonunda finişe ulaştım.”

6.Gün, 5. etap: Son şampiyon Nasser Al-Attiyah, Prodrive Hunter arabasına alıştıktan sonra nihayet genel Ultimate klasmanında yükseldi ve neredeyse iki dakika kadar kazandıktan sonra Çarşamba günü ilk Dakar etabı galibiyetini elde etti.. 53 yaşındaki Katarlı şunları söyledi: “Bugün etabı kazanmam gerektiğini biliyordum.”

7.Gün, 6. etap: Tamamen yeni 48 saatlik Chrono Stage’in perşembe günkü ayağı, İspanyol efsane Carlos Sainz’ın Empty Quarter çölünün 250 metre yüksekliğindeki kumullarının üzerinden atağa geçmesiyle Ultimate kategorisindeki sıralamayı karıştırdı. Üç kez Dakar galibi çarşamba günü kendine iyi bir başlangıç pozisyonu sağlamak için kum tepelerinin üzerinde yuvarlandı ve yavaşladı. Etabı açan ana rakibi Al-Attiyah’ı geçerken bu büyük bir başarı elde etti ve aynı zamanda Suudi sürücü Yazeed Al Rajhi’nin ardından genel klasmanda liderliği ele geçirdi..

8.Gün, 6. etap: Amerikalı Mitch Guthrie Jr.’ın ikinci haftadaki görevi açık, Cuma günkü etabı 22 dakika 32 saniye ile Polonyalı sürücünün arkasında beşinci bitirme cesaretini gösterdikten sonra onu Challenger sınıf lideri Goczal’dan ayıran zamanda ufak bir fark oluştu. Ayrıca Yanbu yolunda Goczal’ı toparlamak isteyen isimler arasında Gutiérrez, López ve ‘AJ’ Jones da var.

8.Gün, 6. etap: İki kez motor şampiyonu olan Toby Price, ilk hafta boyunca liderlerle iletişim halinde kalmak için kararlı bir çaba harcadı. Red Bull KTM Factory Racing sürücüsü Dinlenme Günü’ne bir dizi ilk beş etap sonucuyla ulaştı ve rallinin yarısının bitmesine hala varken, mevcut lider Brabe’nin yarım saatten az gerisinde kendisini genel klasmanda beşinci sıraya koydu. | RedBull, 14 Ocak 2024 : 11.00

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top