Çanakkale savunması

Troia’nin iki iddialı Türk sporcusu Abdullah Turgut ve İsrafil Akyüz

20-22 Ekim’de Çanakkale’de yapılacak olan Baja Troia Türkiye yarışına hazırlanan Türk ekiplerinin ana hedefi; podyuma ortak olmak! FIA Avrupa Baja Kupası yarışı olması nedeniyle bu yıl kalibresi yüksek yabancı ekiplerin sayıca artması beklenirken, buna karşılık Türk baja ekipleri de hazırlıkların dozunu arttırmış durumdalar. Avrupa’da tecrübe kazanmak için sezonun ilk iki ayağı İspanya ve Yunanistan’da yapılan yarışlara katılan bazı Türk ekipleri, sıradaki ayak olan Portekiz Baja’sını pas geçerek bugünlerde Çanakkale’de ev yarışı olan kupanın son ayağı Baja Troia’da podyumu savunmak üzere strateji geliştiriyorlar.

Aralarında Troia’nın olduğu beş ayaktan oluşan ve en iyi üç yarıştan puanların hesap edileceği Avrupa Baja Kupası’nda geride kalan ilk üç ayak sonrası İspanyol sporcu Miguel Angel Valero Chulia, topladığı 66 puanla FIA T4 kategorisinde lider durumda bulunuyor. İspanyol bajacının sadece iki puan ardından 64’er puanla ikinciliği paylaşan diğer iki İspanyol bajacıdan Pau Navarro iki ve Fidel Castillo ise üçüncü durumdalar.  Üç İspanyol sporcunun paylaşmakta oldukları T4 podyumunun hemen dibinde 46 puanla UkranyalıArtem Kompan var.

Ukranyalı bajacının sadece üç puan ardında yer alan Türk sporcusu İsrafil Akyüz ise başarılı bir sezon geçiriyor. Geçen sezon kupa statüsünde yapılmasına karşın çok rekabetçi ve renkli geçen Türkiye Baja Kupası’nı kazanan İsrafil Akyüz, bu sezon Avrupa Baja Kupası’nda sezonun ikinci ayağı olan Yunanistan’dan zaferle dönerek hanesine 30 tam puan yazdırmıştı. Macar Baja’sında da 6’ncı olarak 13 puan sırtlayan İsrafil Akyüz, Çanakkale’nin de en iddialı Türk sporcusu durumunda

FIA Avrupa Baja Kupası T4 kategorisinde Marcin Graczyk, Amerigo Ventura ve Carlos Vento Sanchez, genel klasmanda ilk 10’da sıralanan başlıca iddialı ekipler olarak sıralanırlar iken, 2021 ve 2022 Doğu Avrupa Baja Kupası 1’ncisi Mert Becce (altta) yeni aracı Yamaha 1000R ile bu sezon iddia çıtasını yükselttiği FIA Avrupa Baja Kupası’nda İspanya ve Yunanistan’da mekanik şanssızlıklar yaşamasına karşın Macaristan Baja’sından edindiği puanlarla 12’nci durumda yer alıyor. En genç Türk baja sporcusu Yağız Birinci ise Mert gibi sezona yeni aracı T4 Maverick X3R ile iddialı başladığı sezonda yaşadığı mekanik sorunlar nedeniyle ile istediği puanları tam olarak alamasa da 9 toplam puanla Portekizli Paulo Rodrigues ile 13’ncülüğü paylaşıyorlar.

İsrafil, Mert ve Yağız’ın (en altta) sezon puanlarını arttırmak hedefi ile parkura çıkacakları Baja Troia Türkiye’de gözlerini podyuma diken Türk ekipleri sadece onlarla sınırlı değil. Yunanistan’da hırslı bir performans sergilemesine karşın ilk gün kaza yaparak yarış dışı kalan Abdullah Turgut ve bajadaki tek kadın sporcumuz Eylem Tekin, Çanakkale’de FIA T4 kategorisindeki sert rekabete katılırlarken, Doğu Avrupa Kupası için mücadele edecek isimlerin başında Ali Çetin ve Saim Tekin geliyor. FIA T4 projesini 2024’e erteleyen Mert Öztiryaki, abisi Murat Öztiryaki ile Doğu Avrupa Kupası’nda abi-kardeş podyumu zorlarken, Yunan Baja’sında sağlık sorunu yaşadığı için puansız ayrılan Diren Üykü’nün Doğu Avrupa Kupası’nda ilk puanlarını Çanakkale’de kazanması sürpriz olmayacak. Yarışın otomobil kategorisinde Toyota Hilux’u ile Bener Baş, tecrübe kazanmak için gittiği Yunan Baja’sından kazanımlarla dönmüştü.

İsoff’un Baja Troia Türkiye ayağında Doğu Avrupa Kupası için kayıt yaptırmış olan diğer Türk sporcular arasında ise şimdilik Tarık Gökbay, Murat Kamil Altun, Mehmet Tüfekçioğlu, Benan Engin, Ömer Sağlam, Atilla Baybara, İlyas Sönmez, Ahmet Tınkır, Ali Doğaner yer alırken, yeni ve farklı sporcuların kayıt haberleri bekleniyor. | Aydın Hoşgör, Ralli Ajansı, 7 Eylül 2023 : 00.30

Mert Becce

Bener Baş ve Mert Öztiryaki

Diren Üykü

Yağız Birinci

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top