Yacopini Al-Attiyah’a karşı

Juan Cruz Yacopini, Hilux ile ilk W2RC etabı galibiyetini alırken, lastik patlatan lider Nasser Al Attiyah’ı toz içinde bıraktı. Hilux sürücüsü Al Attiyah, sıralamalarda hızla yükselen Yacopini’ye karşı sadece 17 saniye farkla genel liderliği korumayı başardı. Al-Rajhi ve Alman kopilotu Timo Gottschalk lastik sorunları nedeniyle liderin 16:31 dakika gerisinde üçüncü sıraya geriledi. T3’te Ekstrom, Guthrie’nin 1:45 önünde kazandı. Ancak Amerikalı, İsveçlinin 2:31 dakika önünde puan tablosunun zirvesinde kalmayı sürdürdü. Desafío Ruta 40 YPF’nin (DR40) yaklaşık 460 km’lik 2. geçişi, W2RC rekabetini La Rioja’dan Belén’deki kampa götürdü ve bölgedeki üç etabın ardından Dakar’dan tanıdığı ve sevdiği kum tepelerini geçti. Etap, Nasser Al Attiyah ile Yazeed Al Rajhi arasında yeni bir düelloya yol açacak gibi görünüyordu ve iki yıldız saniyeler içinde ara klasmanın zirvesinde yer değiştirdi.

Al-Attiyah, Al Rajhi ve Halpern takılıp kalmaya devam etti. Katarlı sürücü, kırık arka amortisör ve beş lastik patlamasının sonuçlarıyla bitiş çizgisini sendeleyerek geçerken, Suudi sürücü lastiklerini değiştirmek için dört kez arabasından çıkmak zorunda kaldı. Her şey, zirveye çıkan Juan Cruz Yacopini’nin lehine gelişti. Arjantinli sürücü, RallyeRaid Dünya Şampiyonası’ndaki (W2RC) ilk etap galibiyetinden gözle görülür bir şekilde mutluydu: “Bir W2RC turunda ilk etap galibiyetimi aldığım için çok heyecanlıyım. Bizim için çok zor bir etaptı ama diğerleri işleri berbat edip başlarını belaya sokarken biz bunu atlattık. Ülkemde bu zaferi elde ettiğim için çok mutluyum. Böylesine keyifli bir anı ailemle, takımımla ve hayranlarımla paylaşmak için tüm sezon boyunca çalıştım. Yarışa devam edeceğiz ve yarışı güzel bir şekilde bitirmeyi umuyoruz. Yarın yolu temizlememiz lazım. Zor bir iş olacak ama bazen bunu yapmak zorundasın. Yarın ilk sefer olacak. Biz ve yardımcı pilotum Dani her şeyin yolunda gitmesini umuyoruz.”

Yacopini, Al Attiyah’ı 10:42, Al Rajhi’yi 26:04 ve Halpern’i 55:52 ile geçti. W2RC lideri Al Attiyah, DR40’taki farkını Yacopini karşısında sadece 17 saniyeye indirmek zorunda kaldı. Al Rajhi ise 16:31 ile üçüncü sırada yer alıyor. Halpern 49:29’da podyumun hemen dışında. Geçtiğimiz Ocak ayında Dakar’ı yedinci sırada tamamlayan ve dünya şampiyonasında 71 puanla beşinci olan günün galibi, 77 puanla vatandaşı Halpern’in hemen ardından geliyor. Geçici şampiyona sıralamasında 101 puanla üçüncü sırada yer alan Sébastien Loeb’in yokluğunda, iki Arjantinli pilotun Salta’daki W2RC podyumuna tırmanma konusunda gerçek bir şansı var. Mendozalı sürücü bugün bu hedefe doğru önemli bir adım attı. Ekström, dünkü lastik patlaklarla dolu etaptan sonra toparlanarak T3’te, bitişe 1:45 ve 3:43 dakika kala bitiren takım arkadaşları Guthrie ve Quintero’nun 15 saniye önünde. Guthrie Jr., etap galibi Ekstroman’ı 2:31 geride bırakarak sıralamanın zirvesinde kalmayı sürdürdü. | 31 Ağustos 2023 : 20.00

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Giriş

Go To Top