Baja yıldızları Düzce’de

Hafta sonu Düzce’de yapılacak olan BajaDüzce ile birlikte 7’nci farklı Türkiye Şampiyonluğu için ilk kez rekabete girilecek. Geçtiğimiz yıl dört ayaktan oluşan bir kupa statüsünde düzenlenen Baja, getirdiği ses, gördüğü ilgi ve sporculardan gelen yoğun istek üzerine bu yıl ulusal statüye kavuşturulmuştu. Türkiye Baja Şampiyonası geçtiğimiz sezon en başarılı organizasyon olan BajaDüzce ile başlayacak olması da hafta sonu gözleri Düzce’ye çevirecek. Cuma günü idari ve teknik kontrollerin ardından seramonik startı verilecek olan yarış, cumartesi ve Pazar ikişer farklı etabın ikişer kez geçilmeleri ile gerçekleştirilecek. Yarışın programına göre, 8 Temmuz Cumartesi günü 71.4 km’lik Akçakoca etabı iki kez geçilecek. Gün ortası servisi dışında ekipler saat 16.30’dan itibaren kapalı parka alınacaklar. Ertesi gün (Pazar) 61.29 km’lik Konuralp Bey etabı yine iki kez geçilecek. İkinci günün ilk etabı saat 10’da yarışın finişi ise 15.20’de yapılacak.

Diren Üykü

Organizatör kulüp Dosod’un açıkladığı listeye göre, Baja disiplininde rekabetlere katılan ekipler çoğunlukla kayıt yaptırdı. Düzce’deki eksikler ise 2021 ve 2022 Doğu Avrupa Kupası 1’ncisi Mert Becce ve geçen yılki yarışı kazanan Diren Üykü (solda) ve tek kadın baja sporcumuz Eylem Tekin olacaklar. Tecrübeli Baja’cı Mert Becce’nin kopilotu Sertaç Tatar, bir diğer Baja sporcusu Bener Baş’a not okuyarak parkurda var olacak. BajaDüzce’ye kayıt yaptıran 10’U SSV olmak üzere toplam 20 ekip arasında favori olarak görülen Maceraist’in sporcu patronu İsrafil Akyüz’ün FIA Avrupa Baja Şampiyonası 2’nci ayağı Rally Greece Offroad Baja yarışından iki 1’ncilik, bir 2’ncilik kupa ve puanlarının yanı sıra bir Avrupa yarışının genel klasmanında ilk 10 içinde 8’nci olarak yurda dönmesinin üzerinden yaklaşık iki hafta geçtikten BajaDüzce’de parkura çıkacak olduğu için elinin sıcak olması ve yüksek motivasyonu nedeniyle kazanma olasılığı hayli yüksek. Ülkemizdeki FIA T4 kategorisi 3 araçtan birini kullanmakta olan İsrafil Akyüz, T4’lere getirilen FIA kısıtlamaları nedeniyle SSV araçlara göre daha güçsüz olmasına karşın, ulusal rekabette de T4’ü tercih edeceğini ajansa açıklamamıştı.

Abdullah Turgut

Geçen yıl sezonun son yarışı olarak sonbaharda yapılan BajaDüzce’yi kazanan İstanbullu Baja sporcusu Diren Üykü, bu yılki yarışa katılmayacağını yine ajansa açıklamıştı. Diren Üykü, daha önceden yapılmış olan tatil programı nedeniyle Düzce’de yer alamayacağını söyledi. Eylem Tekin’in sezonun ilk bajasında yer alamayacak olmasınını da babası Ali Saim Tekin yine ajansa ifade etmiş ve kulübe destek amacıyla iki ekip kaydı yaptıracaklarını ama bir ekip olarak kendisinin parkura çıkacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz ayın ortasında Yunanistan’daki FIA yarışında sürpriz bir yol dışı yaşayarak podyumdan olan Abdullah Turgut’un yanısıra, Baja’nın Fişek sporcusu Mert Öztiryaki, en genç baja sporcusu Yağız Birinci ve rekabet çıtasını ulusal ile sınırlı tutarak hazırlıklarını bu çerçevede tamamladıkları X3 Maverick’leri ile BajaDüzce için hazırlıklarını tamamladılar. Toplam 10 ekibin mücadele edeceği otomobiller kategorisinde de podyum rekabeti zorlu geçecek. Yunan’dan eli sıcak dönen bir diğer Baja sporcusu Bener Baş’ın BajaDüzce’deki rakipleri ise Murat Altun, Tarık Gökbay ve Benan Engin gibi tecrübeli isimler.

Yağız Birinci

Baja ekiplerini ve sevdalılarını hafta sonu misafir etmeye hazırlanan BajaDüzce yarışının bir ayrıcalığı da bu yıl federasyonla yaptığı anlaşma ile ralli ve offroadun yanısıra baja şampiyonasının da teknik kontrolünden itibaren tüm verilerini digital ortamda işleyecek olan milli ve yerli yazılım şirketi Webadası’nın da bir Düzce şirketi olması. Bu sezona kadar son üç yıldır aynı işler için Bulgar şirketi ile çalışan federasyon, ilk kez Rally Bodrum’da denenen ve başarılı olarak tescil edilen yerli ve milli yazılımın ralli ve offroad şampiyonalarının yanısıra baja yarışlarında da kullanarak dataların ülkemizde depolanması konusunda beş yıllık bir anlaşma imzalayan Webadası, her üç disiplini de bir çatı altında barındıran tosfedsonuc.com.tr portalında yayınlayarak güncelliyor. Yerli ve milli yazılımın Bulgar benzerinden farkı, anlık elektronik kayıt aşamasından itibaren teknik kontrol, etap sonuçları ve yarış neticeleri ile son aşamaya kadar güncellemelerini sürdürecek olması.

BajaDüzce ile birlikte başlayacak olan 2023 Türkiye Baja Şampiyonası’nın tüm ayakları, yayıncılıkta henüz ikinci yılını sürdürmekte olan www.baja.com.tr ve kardeş portal www.ralliajansi.org adreslerinde yarışlar boyunca ayrıntıları ile okuyabileceksiniz. Otomobil ve sporları konusunda 41 yılı geride bırakan basılı dergi Ralli Dünyası da diğer otomobil sporları gibi baja yarışlarının da detaylı raporları, sporcu görüşleri ve sonuçları renkli görüntülerle birlikte okurlarına sunuyor. Baja’dan habersiz kalmamak için portalları ve dergiyi takip etmeyi unutmayın. | 6 Temmuz 2023 : 21.35

Yorum yaz

SON HABER BAŞLIKLARI

Oturum aç

Go To Top